środa, 17 października 2012

OŚWIADCZENIE DO OŚWIADCZENIA DO OŚWIADCZENIA

Niniejszym uroczyście oświadczam wam się, że przeczytałem oświadczenie vlepvnetu do oświadczenia MR & ED i je tu przytaczam niczym kamień syzyf.

Oświadczamy niniejszym, że Marcin Rutkiewicz kłamie oświadczając w swoim oświadczeniu, że w V9 na wystawie Ghosts Become Real doszło do publicznego spalenia jego książki. Fakt taki nie miał miejsca. Marcin nie był na wystawie, a tylko zobaczył jedno zdjęcie w internecie i na jego podstawie coś tam sobie uroił. Publiczne wypowiadanie się na temat wystawy i instalacji artystycznej, których się nie widziało jest świetnym przykładem niekompetencji, oraz powierzchownego i grubiańskiego traktowania sztuki, w czym Fundacja Sztuki Zewnętrznej specjalizuje się nie od dziś. Oświadczamy jak było na prawdę: album spłonął sam, prawdopodobnie ze wstydu, że jest taki beznadziejny. Ghost Become Real prezentuje dosyć radykalne podejście do sztuki publicznej, a jako, że nie mamy w zwyczaju cenzurowania prac zaproszonych artystów, w tym przypadku też nie robiliśmy wyjątku.

Oświadczamy też, że V9 otwarte jest od wtorku do niedzieli między 12 i 22, można sobie przyjść i obejrzeć całą wystawę, Marcin!

Wspaniały, dość mocny, acz w lekko żartobliwym i frywolnym stylu tekst oświadczenia [v] pokazał się wczoraj wieczorem. I bardzo dobrze, że się ukazał właśnie w takiej krótkiej, znaczącej formie. Nie padają inwektywy czy porównania, a oświadczenie nawiązuje tylko do obiektu wystawionego podczas wystawy Ghosts Become Real. Wszyscy już myśleliśmy, że sprawa (jak to bywa w internecie) ucichła tak szybko jak się narodziła, ale widać że konsekwencje niektórych gestów pozostają aktualne. 

Dla nas to oświadzczenie jest o tyle ważne, że sami staramy się nie bywać na wystawach, o których piszemy, bo mamy przerośnięte ego i wydaje nam się, że jesteśmy bezstronnym obserwatorem.

Czekamy na następny krok z którejś ze stron, a jest ich więcej niż dwie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz