środa, 17 października 2012

CZY MURAL TO GRAFFITI

Na stronie dziennika polskiego można zapoznać się z przemyśleniami i podejściem do graffiti malarza wielkoformatowego znanego jako IMP2K - autora ogromnych kiczowatych malowideł "silva rerum" czy "smok wawelski".

Jerzy odpowiada na kilka podstawowych pytań. Czym się różni mural od graffiti? Albo Co daje mural miastu?

Dowiadujemy się, że Jerzy "unika prób klasyfikacji przejawów sztuki ulicznej". No super, tylko dlaczego takie pytanie pozostaje na zawsze bez odpowiedzi. Czy może ktoś w końcu powie, że nie można porównywać graffiti i muralu bo to jakby porównywać malarstwo romantyczne z płótnem. Graffiti to kierunek w malarstwie, nurt w sztuce. Natomiast mural jest rodzajem malarstwa ściennego, wielkoformatowym dziełem. Może być mural w stylu graffiti, może być mural w stylu zakopiańskim i nawet jeżeli będzie namalowany sprayem to nie będzie graffiti.

Co do samych murali to artysta imp2k (czyt. IMPDWAK) uważa, że murale są naturalną i nieskrępowana estetyką miasta. No tak, też niedawno się o tym dowiedzieliśmy oglądając dziesiątki nieskrępowanych murali promujących historię Polski (w tym murale impdwaka). Przy okazji zaznacza, że: Portretując ludzi takich, jak Adam Małysz czy Jan Paweł II podtrzymuje się te cudowne i niepowtarzalne emocje, jakimi nas obdarowywali. Jest jeszcze wiele takich osób (głównie sportowców) które mam w głowie i które kiedyś – mam nadzieje – zostaną namalowane na murach Krakowa. Sport daje najczystsze i najpiękniejsze emocje. To one warte są podtrzymywania. Możemy się więc szykować na kolejne fotoreale z "naszymi bohaterami", które upiększą miasto i tchną życie w zapyziałe podwórka. Coś jak pamiętny hymn "pompuj kolor" czy jakoś tak.

Na koniec jeszcze jedno zdanie - wyrwane z kontekstu oczywiście. Podejście ludzi do graffiti i street artu zmienia się, staję się bardziej otwarte i obiektywne. Jeśli coś się staje bardziej otwarte to znaczy, że się staje bardziej subiektywne. Otwartość sugeruje dopuszczenie pluralizmu w interpretacji danego zjawiska.

Zapraszamy do dyskusji na ten temat i kolejnych prób definiowania tego czym jest graffiti.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz