czwartek, 28 lutego 2013

POWSTANIE WARSZAWSKIE RAZ JESZCZE

W Warszawie stolicy powstańców mamy kolejny mural powstańczy. Mural autorstwa znanych nam Maćka i Dominika powstał (nomen omen) w podwórku przy ulicy Okrzei. No i oczywiście powstał za nasze wspólne pieniądze dzięki współpracy miasta stołecznego ze Stowarzyszeniem "Wspólne Podwórko", Stowarzyszeniem na rzecz poprawy środowiska mieszkalnego "Odblokuj" oraz Stowarzyszeniem Monopol Warszawski.

Stowarzyszył się stowarzyszenia by dzięki takiej fuzji mogły wyprodukować kolejne murale, które "ożywiają przestrzeń", "wpływają pozytywnie na otoczenie", "rewitalizują" i tak dalej. Regresywne podejście naszych włodarzy do "rewitalizacji" zdradza ich anachroniczne myślenie o procesach zachodzących w mieście. Pokutuje "pudrowanie noska" i aranżowanie sytuacji tymczasowych.

Mural na życzenie "komitetu blokowego" przyjął czytelną formę, która nie daje żadnych wątpliwości co do tematyki. Nasze zaprzyjaźnione źródło w osobie rozżalonego trochę Adama Ixi Color Ixa brało udział we wcześniejszych konsultacjach społecznych, ale dzięki wyraźnym żądaniom szefowej bloku przyjęto szablonowe figuratywne przedstawienia powstańczych bohaterów Rudego, Zośki, Alka i n/n.  Do tego Wisła symbolicznie czerwona i kształt Warszawy. Prosty przekaz, nikt się nie przyczepi. Nie dostaliśmy znowu nic oryginalnego, bo pójść na łatwiznę jest łatwiej. Mural instant supermarketu, wystarczy zalać gorącą wodą.

Jak zwykle dostaliśmy to co zwykle. Pieniądze z kasy miasta wydane są dobrze, mieszkańcy może nie tyle się cieszą, ale w każdym razie nie płaczą (ewentualnie z bezrobocia, zimna lub głodu). Jest schludnie i czysto. Tylko pod spodem ciągle to samo. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz